Higiena i pielęgnacja naszych pupili. Cz I.

Higiena i pielęgnacja naszych pupili. Cz I.

Dbanie o higienę i pielęgnację tuż obok podawania zbilansowanej karmy, wychodzenia na spacer czy zabawę, to jeden z najważniejszych obowiązków właścicieli psów i kotów.

W celu podniesienia komfortu życia naszych pupili, jest kilka czynności, które każdy wzorowy właściciel powinien wykonywać.

 

SKÓRA

Czy należy kąpać czy kota? Owszem, tak. Psy o krótkiej i twardej sierści mogą być kąpane raz na pół roku, natomiast o sierści półdługiej czy długiej nawet raz na miesiąc. Wiele jednak zależy od rasy, kondycji skóry, rodzaju, długości sierści czy trybu życia zwierzęcia.

Bardzo ważnym jest, żeby nie używać do tej czynności kosmetyków dla ludzi. Mają one kwaśne pH, które z pewnością podrażni wrażliwą skórę naszego pupila. Na rynku jest wiele szamponów i odżywek przeznaczonych specjalnie dla psów i kotów.

Istotne dla zachowania dobrej kondycji skóry jest również szczotkowanie. Usuwa ono brud, zanieczyszczenia, kołtuny, które mogą utrudniać wymianę gazową skóry. Wpływa również na prawidłowy wzrost włosia poprzez masaż i usuwanie martwych włosów.

Jeśli chcemy, aby skóra i sierść naszego pupila była w dobrej kondycji, możemy wspomóc ją odpowiednimi suplementami. Substancjami, które mają zbawienny wpływ na stan okrywy włosowej są:

– Olej rybi (jako źródło kwasów tłuszczowych omega-3)
– Olej z ogórecznika (jako źródło kwasów tłuszczowych omega-6)
– Cynk
– Witamina B1
– Witamina B2
– Witamina B6
– Witamina B12
– Biotyna

Skóra powinna być jasnoróżowa, bez krostek, guzków, przebarwień, nie może nieprzyjemnie pachnieć, łuszczyć się ani swędzieć. Jeżeli zauważymy jakikolwiek niepokojący objaw, należy zwrócić się o poradę do naszego lekarza weterynarii, chętnie udzieli fachowej porady. Zapraszamy do naszej przychodni – Vet Galeria – Weterynarz Wilanów.

 

PAZURY

Pazury zwierząt domowych powinny być regularnie obcinane. Szczególnie u tych, które nie mają możliwości ścierania ich w domu czy na spacerach, należy obcinać co 2 lub 4 tygodnie. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ ich przerost może doprowadzić do dużego dyskomfortu, utrudnienia chodzenia, a nawet bólu. W skrajnych przypadkach możemy mieć do czynienia ze zwyrodnieniami stawów, uszkodzeniami kości palców, nieprawidłową postawą czy kulawiznami. Pozawijane przerośnięte pazury mogą ranić opuszki, powodując stany zapalne czy ropnie.

Idealnym pilnikiem dla psa jest kamienista lub betonowa nawierzchnia, ale kiedy nie jesteśmy w stanie zapewnić naszemu psu ów „naturalnego pilnika”, musimy zaopatrzyć się w specjalne, nie ludzkie! obcinaczki do pazurów lub udać się do najbliższego lekarza weterynarii.

Kiedy musimy podciąć pazury? To bardzo łatwe. Jeśli opierają się, zaginają lub w charakterystyczny sposób stukają o podłoże podczas chodzenia.

Pamiętajmy, że wewnątrz paznokcia zwierzaka znajduje się rdzeń, który łatwo uszkodzić! Jest silnie ukrwiony i unaczyniony, a więc naruszenie go prowadzi do obfitego krwawienia, problemów z chodzeniem, a przede wszystkim powoduje dotkliwy ból! Jest on czerwony i wyraźnie widoczny u zwierząt o jasnym, białym umaszczeniu i jasnych pazurach. Trudniej jest w przypadku zwierzaków o ciemnej sierści i czarnych pazurach – u nich nerw jest prawie niewidoczny. Jeśli nie widzimy rdzenia, podcinajmy pazur stopniowo, po milimetrze, aż zobaczymy ciemną miazgę.

Dodatkowo większość psiaków posiada piąty pazur, tzw. „wilczy pazur”, który nigdy nie dotyka podłoża i wymaga systematycznego przycinania. Jeżeli mamy jakikolwiek problem z obcięciem pazurów naszemu pupilowi, możemy zlecić to zadanie weterynarzowi lub groomer’owi z naszej przychodni – umów się już dziś, zapraszamy!

ZATOKI OKOŁOODBYTOWE

            Wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy z istnienia owych struktur w organizmie swojego psa czy kota. I dobrze, bo w tej sytuacji muszą być zdrowe, a takie nie sprawiają żadnych kłopotów ani naszemu pupilowi ani nam.

Problem pojawia się, gdy zatoki zaczynają się przepełniać lub gdy dojdzie do ich zatkania czy zapalenia. Jeśli tak, to nasz zwierzak z pewnością nam to pokaże. Charakterystycznymi objawami chorych zatok jest „saneczkowanie” (jeżdżące ruchy pośladkami po podłodze, mając jednocześnie kończyny tylne skierowane do przodu), ale tez nadmierne zainteresowanie okolicą odbytu, wygryzanie ogona i jego okolic, niepokój, popiskiwanie przy oddawaniu kału.

Zatoki okołoodbytowe przypominają parzyste woreczki, które znajdują się u psów, jak i u suk, w okolicy zwieracza odbytu, po obu jego stronach, mniej więcej na godzinie 4 i 8.

Specjaliści uważają, że produkowana tu wydzielina zapewnia odpowiedni poślizg i ułatwienie defekacji. W substancji tej zawarte są również psie feromony, czyli hormony zapachowe, stąd zwyczaj psów wąchania krocza na powitanie.

Wydzielina z zatok okołoodbytowych powinna wypływać podczas oddawania kału, ale może też czasem następować samoistnie u psa, na przykład w sytuacji stresowej. Występuje wtedy nagły skurcz mięśnia zwieracza odbytu, co powoduje ucisk na gruczoły okołoodbytowe i wyciek wydzieliny.

Jak możemy pomóc psu w opróżnianiu zatok? Naszym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej ilości błonnika w diecie. Pies, przy jego niedoborze, wydala zbyt luźne stolce, a taki kał nie wywiera właściwego nacisku (masażu) na odbyt zwierzęcia i zatoki okołoodbytowe nie opróżniają się jak należy, a po jakimś czasie się czopują. Zjawisko to jest często mylone przez właścicieli z zarobaczeniem psa, ponieważ wtedy również często saneczkują. Jeśli więc zauważymy takie objawy u swojego pupila, powinniśmy zgłosić się do lecznicy weterynaryjnej na niezbędne badania. Brak reakcji ze strony właściciela lub samodzielne i omyłkowe leczenie preparatami odrobaczającymi, mogą doprowadzić do tworzenia się stanów zapalnych, bolesnych ropni, przetok, a nawet nowotworów czy perforacji do jamy brzusznej kończącej się zapaleniem otrzewnej i śmiercią!

Czy możemy własnoręcznie oczyszczać gruczoły? Tak, ale tylko po przeszkoleniu przez lekarza weterynarii i tylko gdy jesteśmy pewni, że nie zaszkodzimy swojemu zwierzakowi. Dlatego jeśli czujemy, że możemy sobie z całą sytuacją nie poradzić, zawsze lepiej jest korzystać z pomocy lekarza w gabinecie weterynaryjnym – zapraszamy do naszej przychodni – Vet Galeria – Weterynarz Wilanów!

 

Bardzo ważne jest to, aby przyzwyczajać nasze pociechy do wszelkich zabiegów już od małego szczeniaka czy kociaka! Wtedy nam, weterynarzowi w gabinecie i naszemu pupilowi będzie znacznie łatwiej i unikniemy niepotrzebnych stresów po każdej ze stron!

Recomended Posts