Higiena i pielęgnacja naszych pupili. Cz II.

Higiena i pielęgnacja naszych pupili. Cz II.

Dbanie o higienę i pielęgnację tuż obok podawania zbilansowanej karmy, wychodzenia na spacer czy zabawę, to jeden z najważniejszych obowiązków właścicieli psów i kotów.

W celu podniesienia komfortu życia naszych pupili, jest kilka czynności, które każdy wzorowy właściciel powinien wykonywać.

 

ZĘBY

Musimy powiedzieć jasno – czyszczenie zębów jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych leżących w gestii Nas, właścicieli. Dlaczego? Bo stan jamy ustnej rzutuje na stan całego organizmu naszego pupila – serce, wątrobę czy nerki. Sprawa jest poważna, bo jak mówią badania  ¾ kotów i  2/3 psów powyżej 2 roku życia ma problem stomatologiczny.

Czworonogi, które są szczególnie narażone na występowanie kamienia nazębnego to psy ras miniaturowych oraz małych (m.in. Yorkshire Terrier, Jack Russel Terrier i maltańczyk). Jest to spowodowane specyficznym składem śliny, pH jamy ustnej, które sprzyjają tworzeniu kamienia nazębnego. Wpływ na to mają również budowa zgryzu czy dieta. Warto więc dawać psu specjalne gryzaki lub karmić karmą zawierającą związki chelatujące (wiążące) wapń obecny w ślinie.

Najważniejsza jest profilaktyka, a zaliczamy do niej używanie szczoteczek oraz specjalnych preparatów do zębów. Szczotkowanie, czyli mechaniczne usuwane płytki nazębnej, powinno stać się naszym rytuałem. W największym stopniu pomaga nam w ograniczeniu powstawania kamienia nazębnego i nieprzyjemnego oddechu, na który tak często narzekają właściciele. W naszym gabinecie można zakupić wiele rodzajów preparatów: żeli, płatków, past, min. enzymatycznych, które usuwają istniejącą płytkę nazębną oraz zapobiegają namnażaniu się bakterii, które powodują jej wytwarzanie, dlatego serdecznie zapraszamy do naszej przychodni – Vet Galeria – Weterynarz Wilanów. Trzeba pamiętać, że skuteczność preparatów zależy od zaawansowania nalotu. Oczywiście nie możemy liczyć na to, że preparat samoistnie rozpuści kamień. Jeśli kamień mocno osadził się już na zębach zwierzęcia, najlepiej skorzystać z pomocy naszego specjalisty, ponieważ poprzez samodzielne działanie możemy uszkodzić szkliwo.

Co powinno zaniepokoić Nas jako właścicieli i skłonić do wizyty u weterynarza?

– nieprzyjemny zapach z pyska,

– niechęć do gryzienia pokarmu,

– zaczerwienione dziąsła.

 

OCZY

Podczas czyszczenia oczu podstawowe zasady są zawsze takie same – wykonuj ostrożne ruchy i unikaj agresywnych środków oraz używaj gazików lub chusteczek bezpyłowych. Unikaj także „naturalnych” środków domowej roboty, takich jak na przykład wywar z rumianku – mogą one pozostawiać w oczach małe drobinki, które doprowadzić mogą do stanu zapalnego tych narządów.

Na rynku jest wiele środków do czyszczenia okolicy oka oraz płukania worka spojówkowego, np. roztwór soli fizjologicznej – 0,9% Na Cl, płyn do iniekcji w 5 lub 10 ml buteleczkach czy preparat z wodą chabrową, które na pewno nie zaszkodzą naszym pupilom.

Naszym głównym zadaniem, zanim zabierzemy się za jakiekolwiek oczyszczanie, jest uważne przyglądanie się naszym zwierzakom. Dlatego jeśli tylko zaobserwujemy:

– surowiczy lub ropny wysięk,

– sklejone powieki,

– łzawiące oczy,

– zamglenia,

– zaczerwienienia,

– plamki lub inne zmiany występujące na powierzchni oka lub powiekach,

powinniśmy udać się na konsultację do weterynarza!

Może się okazać, że pies czy kot się skaleczył, dostało się do jego oka ciało obce, cierpi na zapalenie spojówek, alergię, zatkanie kanałów nosowo-łzowych lub inną chorobę, której objawy mogłyby wzmóc się jeszcze po Twojej próbie czyszczenia.

Warto zwracać uwagę na zmiany w zachowaniu futrzaka – mrużenie oczu czy tarcie ich łapami to z pewnością wraz z często wysuniętą trzecią powieką istotne sygnały ostrzegawcze.

 

USZY

Na wszelkie choroby uszu narażone są zwłaszcza rasy z oklapniętymi uszami, takie jak np.:  Cocker Spaniel, Basset, a także psy z uszami, z których regularnie trzeba usuwać nadmiar włosów, np.: Shih Tzu. Istnieją także zwierzęta, które generalnie wykazują chroniczne problemy skórne, alergie także i one mogą być bardziej podatne na zapalenia uszu.

Ważne, aby regularnie (raz na tydzień) kontrolować uszy psa, obserwować i reagować na trzepanie, potrząsanie głową, uszami, drapanie uszu oraz sprawdzać, czy nie pojawia się tam ciemna wydzielina, a w bardziej zaawansowanym stanie chorobowym czarna ciecz o bardzo nieprzyjemnym zapachu (przy zakażeniu drożdżakami).

Gdy zabieramy się już za czyszczenie uszu naszych zwierząt pamiętajmy! Nie wprowadzajmy do niego żadnych ciał obcych – na to pozwolić sobie może tylko lekarz weterynarii, czyszcząc ucho psa czy kota, np. watą, wacikiem zawiniętym wokół kleszczyków.

Czyszczenie można wykonać również w zaciszu domowym, obracając palec w uchu i na małżowinie, na który wcześniej owinęliśmy sobie kłębek waty, wacik czy gazik. Należy uważać żeby nie utknął w uchu! Skóra wewnątrz ucha powinna być czysta i w kolorze zbliżona do słabo owłosionej skóry, np. na brzuchu. Jeżeli jest brudna, musimy wspomóc się specjalnym płynem do czyszczenia uszu dla psów i kotów. Płyn taki dostępny jest bez recepty w naszym gabinecie – zapraszamy do naszego gabinetu – Vet Galeria – Weterynarz Wilanów. Wprowadzamy aplikator płynu jak najgłębiej do ucha, nie bojąc się, że przebijemy błonę bębenkową – przewód słuchowy ma kształt litery „L”. Wpuszczamy parę kropel i starannie rozmasowujemy cała nasadę ucha, a następnie ucho oczyszczamy watą lub gazikiem. Nie poleca się używać patyczków do czyszczenia “ludzkich uszu” – łatwo spada z nich końcówka z waty i może pozostać niezauważona w psim uchu.

 

Bardzo ważne jest to, aby przyzwyczajać nasze pociechy do wszelki zabiegów już od małego szczeniaka czy kociaka! Wtedy nam, weterynarzowi w gabinecie i naszemu pupilowi będzie znacznie łatwiej i unikniemy niepotrzebnych stresów po każdej ze stron!

Recomended Posts

1 Comment

  • pielęgnacja psów Łódź
    9 May 2019

    Chciałbym osobiście spotkać autora i podziękować mu za tak klawy tekst. 3-maj się mocno kimkolwiek i gdziekolwiek jesteś!

Leave a Reply