Wiosna i kleszcze za pasem

Wiosna i kleszcze za pasem

Wiosenne polepszenie pogody znacząco wpływa na zwiększenie ilości kleszczy. W niektórych miejscach możemy wręcz mówić o pladze.

Kleszcze, których możemy się w Polsce obawiać, to:

*kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) atakujący koty i psy,

*kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus), który atakuje niemal wyłącznie psy.

 

RYZYKO

Inwazja tych pajęczaków jest dla naszych czworonożnych przyjaciół nie tylko irytująca ze względu na możliwy świąd, ale również niebezpieczna z powodu mogących wystąpić stanów zapalnych skóry oraz śmiertelnych chorób odkleszczowych. Kleszcze są przenosicielami chorobotwórczych drobnoustrojów, ale trzeba pamiętać, że nie każdy kontakt z zakażonym kleszczem powoduje zakażenie i nie każda infekcja prowadzi do ciężkiej choroby. Biorąc jednak pod uwagę sytuację epidemiologiczną psów i kotów w Polsce, które regularnie przebywają na świeżym powietrzu, istnieje bardzo wysokie ryzyko zakażenia i rozwoju choroby. W związku z tym zaleca się ochronę naszych pupili preparatami przeciw kleszczom, dlatego zapraszamy do naszego gabinetu Vet Galeria – Weterynarz Wilanów, aby nasi lekarze pomogli w doborze odpowiedniego środka.

 

JAK SIĘ ICH POZBYĆ

Jeszcze niedawno problem kleszczy dotyczył tylko zwierząt przebywających w lesie, na łąkach. Obecnie możemy je znaleźć dosłownie wszędzie – w przydomowych ogródkach oraz miejskich trawnikach, żywopłotach. Jeśli chodzi o miejsca występowania na organizmach, kleszcze wybierają najczęściej okolice dobrze ukrwione – głowę, kark, pachy, pachwiny zwierzęcia, ale ostatnio również kanały słuchowe, dziąsła czy przestrzenie międzypalcowe. Jeżeli znajdziemy go u swojego pupila, należy go szybko i umiejętnie usunąć – im szybciej się to stanie, tym mniejsza szansa na zarażenie psa. Musimy jednak pamiętać, że kleszcze są również niebezpieczne dla nas, dlatego usuwajmy je tylko i wyłącznie w rękawiczkach tak, żeby usunąć go w całości i nie uszkodzić jego miękkiej części. Do tego celu nie używamy żadnych substancji wspomagających – masło czy spirytus! Może to spowodować wypuszczenie przez niego zainfekowanej wirusem śliny do krwiobiegu zwierzęcia. W naszej przychodni można kupić specjalne kleszczołapki. Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie wyjąć kleszcza, trzeba natychmiast udać się do najbliższego lekarza weterynarii.

 

ZAGROŻENIA

Wiedząc o ekspansji kleszczy, musimy zdawać sobie sprawę na co narażone są nasze zwierzęta i przed czym je chronimy. Najgroźniejszą chorobą, które przenoszą te roztocza jest babeszjoza. Choroba ta powodowana jest przez pierwotniaka Babesia canis, wprowadzanego do krwioobiegu zwierzęcia poprzez ślinę kleszcza. Pierwotniak ten atakuje czerwone krwinki (erytrocyty), namnaża się w nich, co w konsekwencji powoduje ich rozerwanie i atak kolejnych erytrocytów. Nieleczona prowadzi do anemii i śmierci.

 

OBSERWUJMY

Jeżeli widzisz, że kilka godzin po spacerze nasz pies:

* jest apatyczny – nie cieszy się z rzeczy, które kiedyś sprawiały mu radość,

* nie chce jeść,

* ma biegunkę (często z krwią),

* wymiotuje,

* ma gorączkę (mając psa, warto zaopatrzyć się w termometr elektroniczny; dla psa temperatura prawidłowa to od 38,0 do 39,0°C),

* ma zażółcone błony śluzowe – dziąsła, spojówki,

* oddaje mocz o brązowawym zabarwieniu,

NIEZWŁOCZNIE UDAJ SIĘ DO NAJBLIŻSZEGO LEKARZA WETERYNARII!!

PROFILAKTYKA

Musimy być czujni i oglądać naszych pupili po każdym spacerze, co pozwoli Wam właścicielom i nam lekarzom weterynarii na ograniczenie zachorowań na tą śmiertelną chorobę. Równie ważna, jak nie najważniejsza, jest profilaktyka. W Przychodni Weterynaryjnej Vet Galeria znajdą Państwo szeroki wachlarz produktów – od zapachowych, wodoodpornych obroży dla każdej wielkości psów działających do 7-8 miesięcy, przez preparaty spot-on, które aplikujemy na kark zwierzęcia, po tabletki do żucia, które działają na kleszcze nawet przez trzy miesiące. Nasi lekarze chętnie odpowiedzą na wszystkie nurtujące Państwa pytania i pomogą wybrać najlepszy preparat dostosowany do potrzeb Państwa pupila.

 

PAMIĘTAJ:

Twój pies pomimo zabezpieczenia może zachorować na babeszjozę!
Twój pies może zachorować również jesienią i zimą!
Twój pies może zachorować także spacerując po mieście, nie tylko po łące/lesie!
Jeżeli Twój pies nie ma typowych objawów, to nie znaczy, że nie ma babeszjozy!
Po przechorowaniu babeszjozy, w organizmie NIE wytwarzają się przeciwciała, które uodporniają na kolejne zachorowanie!
Babeszjozy nie można diagnozować i leczyć na oko!

Recomended Posts

Leave a Reply